info@aquavilnius.lt
+370 655 95000

Vandentiekio vanduo

Vandens kokybės Lietuvoje rodilkiai

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos ATASKAITA APIE GERIAMOJO VANDENS SAUGĄ IR KOKYBĘ LIETUVOJE, paruošta 2012 metais. Puiblikuota 2013 07 26 d.

Lietuvoje viešai teikiamą vandenį naudoja 75% gyventojų. Lietuvoje geriamojo vandens šaltinis yra požeminis vanduo. Išimtis Klaipėdos miesto 3-ioji vandenvietė, joje požeminis vanduo dirbtinai papildomas paviršiniu vandeniu (vanduo imamas iš Karaliaus Vilhelmo kanalo).

Informacija apie geriamojo vandens saugos ir kokybės neatitikimus didžiosiose miestuose 2010 m. Pažymėtina, kad tirta tik dalis cheminių medžiagų, pateikti rezultatai lentelėje parodo ne patį kokybiškiausią vandenį.

Sergamumas piktybiniais navikais Lietuvoje per 15 m. padidėjo beveik 78,7 proc.

Skandinavijos šalių epidemiologai prognozuoja, kad 2020 m. onkologinės ligos taps pagrindine mirties priežastimi, o sergamumas vėžiu aplenks sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis. Lietuvos vėžio registro duomenimis, Lietuvoje kasmet diagnozuojama apie 17 tūkst. naujų vėžio atvejų. Šiuo metu Lietuvoje nuo vėžio gydoma apie 80 tūkst. žmonių.

Remiantis statistika, sergamumas piktybiniais navikais Lietuvoje nuo 1990 m. iki 2005 m. padidėjo beveik 78,7 proc., mirtingumas – 31,9 proc. Prognozuojama, kad onkologines ligas gydančių įstaigų sąrašuose netrukus bus fiksuojami nauji sergančiųjų vėžiu rekordai.

Paieškoję internete susipažinome su vandens problemomis…

Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba prie SAM savivaldybės merui gali leisti taikyti išlygą, kad tam tikroje vandens tiekimo objekto teritorijoje ar jos dalyje vandentiekio skirstomuoju tinklu ribotą laikotarpį vartotojams viešai būtų tiekiamas geriamasis vanduo, kurio vienas ar keli toksiniai (cheminiai) rodikliai yra didesni negu nustatyti higienos normoje HN 24 HN 24:2003

Ką randame vandenyje iš čiaupo?

Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus specialistai informuoja, kad š. m. spalio 1 d. mirė 40 m. žmogus, kuriam buvo nustatyta Pneumonia legionellica diagnozė. Jonavos rajono gyventojas š.m. rugpjūčio 30 d. – rugsėjo 7 d. keliavo motociklu per Čekiją, Austriją, Italiją. Kelionės metu nakvodavo kempinguose. Rugsėjo 11 d. susirgo ir sekančią dieną kreipėsi į vietos ambulatoriją, kur jam diagnozuotas plaučių uždegimas. Blogėjant sveikatos būklei rugsėjo 13 d. buvo hospitalizuotas į VŠĮ Jonavos ligoninę, tačiau blogėjant sveikatos būklei, rugsėjo 16 d. perkeltas į KMUK. Čia atlikus šlapimo serologinį tyrimą aptiktas Legionella pneumophila antigenas. Nepaisant gydymo, ligonis mirė.

Ką geriau gerti – vandenį iš parduotuvės ar iš čiaupo? (Receptas, kaip daugiaaukščio bute prasimanyti tyro vandens)

Ką geriau gerti – vandenį, pirktą parduotuvėje, ar iš čiaupo? Pirmoji mintis – pirktinis vanduo neabejotinai švaresnis. Tačiau ar galime pagrįsti tokį teiginį? Nors vanduo apibūdinamas kaip bespalvis, bekvapis ir beskonis skystis, taip nėra. Dėl vandenyje ištirpusių medžiagų jo kvapas, spalva ir skonis keičiasi. Mineralinės medžiagos vandeniui suteikia skonį, tačiau per didelis mineralinių medžiagų kiekis vandenį daro neskanų ir netinkamą gerti.